TR
EN

Akçakocanın Ekonomisi

Akçakoca'nın ekonomik yapısı % 90 fındıkçılığa dayanmaktadır. Türkiye'nin en kaliteli fındığı Akçakoca'da üretilmektedir. Nüfusa oranlarsak...


Akçakoca'nın ekonomik yapısı % 90 fındıkçılığa dayanmaktadır. Türkiye'nin en kaliteli fındığı Akçakoca'da üretilmektedir. Nüfusa oranlarsak Karadeniz bölgesinde en fazla fındıkta Akçakoca'da üretilmektedir. Önceleri fındığın getirisi ailelere yeterli iken zamanla ailelerin bölünmesi fındık bahçelerinin parçalanması, fındıktan elde edilen gelir yetersiz olmaya başlamıştır. Akçakoca turizmini gelişmesini engelleyen bir sebepte fındıkçılık olmuştur.Zamanla azalan fındık girdileri halkımızı çeşitli arayışlara itmiştir. Bunların başında da turizm gelmektedir, yine Akçakoca'da ekonomik girdi olarak besi tavukçuluğun yeri büyüktür.

43 köyümüzde toplam 300'ye yakın kümes mevcuttur.Akçakoca'da hayvancılık fazla gelişmemiştir. Ailelerin kendilerine yetecek kadar büyük baş hayvan besledikleri görülmektedir. Bunun sebebi de yörenin ova ve otlak bakımından zayıf olmasıdır.Akçakoca'da meyve ve sebzenin hemen hemen her türlü yetişmektedir.Köylerimizde yetiştirilen taze sebzeler halkımızın ve misafirlerimizin hizmetine sunulmaktadır.

Akçakoca'da üretilen kestane balı dünyanın sayılı balları arasındadır.Alıcısı çok olduğundan kısa sürede tükenmektedir. Yine ilçemizde yetişen dağ çileğinden yapılan reçelin tadı ve kokusu bir başkadır.?İçemiz'de yetiştirilen elma, armut, erik, kiraz gibi meyveler tamamen naturaldir.

Pazar'da satılan bu meyveler halkımıza ekonomik girdi sağlamaktadır. Akçakoca ekonomisinde nakliye ve balıkçılığın katkısı da fazladır.İlçe'de her zaman taze balık bulmak mümkündür. Palamut ve hamsi zamanı bol miktarda tutulan balıklar çevre il ve ilçelerde sevk edilmektedir. Akçakoca ekonomisini canlandırmak işsizliği azaltmak için planlı, programlı bir şekilde doğayı yok etmeden turizm yatırımlarını arttırmak, fındığımızdan daha fazla gelir elde edebilmek için, fındığımızı işleyecek entegre tesislerinin biran önce kurulması gerekmektedir.

İlçemiz'de irili ufaklı birçok sanayi kuruluşu mevcuttur. Bunların başında boru sanayi gelmektedir. İlçemiz'de üretilen borular yurt dışına da ihraç edilerek ilçemize ve ülkemize ekonomik girdi sağlamaktadır.

Doğu Marmara Bölge Planı için TIKLAYINIZ

Bölgemizde Öne Çıkan Sektörler için TIKLAYINIZ

Doğu Marmara Kalkınma Bölgesi Kalkınma Göstergeleri için TIKLAYINIZ