TR
EN

Odamız ve T.C. Ziraat Bankası arasında 'Bankkart Başak' uygulaması için protokol imzalandı.

18.12.2020

Odamız ve T.C. Ziraat Bankası arasında Güvenli Ticaret Sistemi kurmayı sağlayan 'Bankkart Başak' uygulaması için protokol imzalandı.

10 Aralık’ta Ziraat Bankası ve TOBB arasında imzalanan ve lansmanı yapılan ticari mal alım-satımlarında kolay finansman için gerçekleşecek işbirliğine ilişkin oluşturulan "Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi" kapsamında Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası ile T.C. Ziraat Bankası Akçakoca Şubesi arasında "Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Protokolü” imzalandı.

Odamız hizmet binasında Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet N. Pazvant ve Ziraat Bankası Akçakoca Şube Müdürü Yahya Erdoğan arasında imzalanan protokolle “Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Protokolü” üyelerimiz için de devreye girmiş oldu.

Akçakoca TSO Yönetim Kurulu Başkanı tarafından imzalanan protokol sonrasında açıklamada bulunan Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet N. Pazvant bu protokolle Akçakoca TSO üyesi üreticilerin veya satıcıların, tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satabileceklerine dikkat çekerek şunları söyledi; “Pandemi sürecinin devam etmesiyle birlikte, üyelerimizin finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına kurum ve kuruluşlar tarafından alternatif mekanizmalar geliştirilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda Ziraat Bankası işbirliğinde Oda üyelerinin mal alımlarında esnek vadelendirme ve taksit imkânı sağlayarak nakit akışını kolaylaştıracak olan “Bankkart Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” hayata geçirmiş bulunuyoruz. Proje, taraflar arasındaki ticaretin kart sistemi üzerinden güvenle yapılmasını ve iş hacimlerinin büyütülmesini amaçlıyor. Bu sayede tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlamış oluyoruz. Tedarik Zincirinin işleyişini ve devamlılığını kolaylaştırıyoruz. Alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önünü açıyoruz. Üyelerimiz sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar. Böylece nakit akışını öngörülebilir hale getirmiş olacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar ve vadesi 1,5 seneye ulaşan kredi imkânına kavuşacaklar. Ödemelerini de esnek vadelendirme ile yapacaklar. Böylece nakit akışlarını rahatlatacaklar. Yani kısaca, mal almak gerekince, bu kart ile para ödemeden satın alma yapılıyor. Satıcı da, bu kimdir diye endişe etmeden malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil edecek.”

Birliğimiz ile Ziraat Bankası, tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” başlatmıştır.

Projenin ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmektedir.

Ürünün satıcılar (tedarikçi) açısından faydaları:

·         Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi

·         Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı

Ürünün alıcılar açısından faydaları:

·         Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı

·         Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması

·         Artan kredi limitleri

Sistem:

Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işlemektedir.

-          Tedarikçilerin (Satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecektir.

-          Alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecektir.

 Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecektir.

o   Esnek vade seçeneği

o   Eşit taksit seçeneği

·         Örnek olarak;

-        Tedarikçi, 100.000 TL’lik bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek,

-        Aynı şekilde tedarikçi, 100.000 TL’lik mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecektir. Bu durumda 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacaktır çünkü muhatabı artık banka olacaktır. Tahsilatı da bankadan yapacaktır.

 

·         Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecektir. Herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.

·         Herhangi bir sektör kısıtlaması yoktur. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalarımız bu imkândan faydalanabilecektir.

·         Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak olup, her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecektir.

·         Örnek vermek gerekirse, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecektir.